Szklarska Poręba - tor nartorolkowy przy Szkole Mistrzostwa Sportowego

opublikowano: 18 czerwca 2012 autor: Michał Rolski

Szklarska Poręba - tor nartorolkowy przy Szkole Mistrzostwa Sportowego

Michał Rolski
Trasa nartorolkowa o długości 750 metrów służy letnim treningom młodzieży uprawiającej biathlon i narciarstwo biegowe. W czasie, gdy na torze nie trenują młodzi sportowcy, jest on dostępny dla wszystkich chętnych.

Szklarska Poręba zimową stolicą polskiego narciarstwa biegowego jest. Kropka. Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Najlepsze trasy narciarskie w Polsce, największy i najstarszy bieg masowy w kraju. Szklarska Poręba ugruntowała ostatecznie swoją pozycję organizacją zawodów Pucharu Świata FIS w 2012 roku.

Nikt nie ma wątpliwości, że Szklarska Poręba i słynne Jakuszyce to najlepsze w Polsce zimowe miejsce do treningu narciarstwa biegowego. Niestety gdy tylko topniały śniegi Szklarska traciła status raju narciarzy biegowych. Przyczyną był brak bezpiecznego miejsca do jazdy na nartorolkach. O ile w Jakuszycach istnieje 300 metrowy pas asfaltu, to trasa ta jest zbyt krótka i płaska, aby możliwe było przeprowadzenie na niej treningu, czy zawodów. Młodzież uprawiająca biathlon, ucząca się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie, na treningi z wykorzystaniem nartorolek zmuszona była jeździć do Czech.

Wszystko zmieniło się na wiosnę 2012. W lasku tuż przy szkole powstała profesjonalna, wyczynowa nartorolkostrada. Choć pętla mierzy tylko 750 metrów, to trasa jest bardzo wymagająca. Składa się z intensywnego podbiegu i ostrego zjazdu, a jej przebieg urozmaica kilkanaście, często ostrych, zakrętów. Właśnie ze względu na wysoki stopień trudności, dedykowana jest zawodnikom wyczynowym i zaawansowanym amatorom, którzy doskonale radzą sobie na nartorolkach.

Asfalt w sam raz do jazdy i wbijania końcówek kijów Tor w całości pokryty jest asfaltem, gładkim, ale na tyle chropowatym, że nie ma problemu z wbiciem twardych, widiowych końcówek kijków. Pętla na prawie całej długości ma szerokość ponad 2 metry, a w trudniejszych miejscach nawet więcej. Krawężniki ułożone wzdłuż toru nie wystają ponad jego powierzchnię. W kilku miejscach wzdłuż trasy poprowadzone zostały murowane rynny, których zadaniem jest odprowadzanie wody w czasie deszczu.

Na blisko rosnących drzewach zainstalowano osłony amortyzujące Bieżnia położona jest w lasku gęsto porośniętym drzewami. Dzięki temu sportowcy trenują w cieniu, drzewa chronią też przed wiatrem. Jednakże bliskie położenie drzew może stanowić niebezpieczeństwo, zwłaszcza dla rozpędzonych użytkowników toru i osób o słabszych umiejętnościach. Dlatego na drzewach rosnących bezpośrednio przy jezdni toru zamontowane zostały miękkie osłony amortyzujące.

Tablice z regulaminami znajdują się przy wejściach na tor od strony szkoły i ulicy Przy wejściu na trasę, na dole od strony szkoły i na górze od ulicy, postawione zostały duże tablice z regulaminem użytkowania trasy. Możemy w nim wyczytać m.in. że pierwszeństwo w użytkowaniu toru ma młodzież biorąca udział w zorganizowanych zajęciach. Tor jest zamknięty dla wszystkich z wyjątkiem użytkowników nartorolek, rolek i nart, więc nie wolno poruszać się na rowerach, pojazdami silnikowymi i pieszo. Nie wolno także wprowadzać zwierząt. Z regulaminu dowiadujemy się także, że trasy są jednokierunkowe i należy poruszać się zgodnie z oznakowaniem. Ostatni punkt jest ostrzeżeniem o trudności trasy i apelem o odpowiedzialne korzystanie wedle posiadanych umiejętności i zaawansowania.

Mimo zakazu po torze spacerują piesi, jeżdżą rowerzyści i wyprowadzane są zwierzęta Niestety my w Polsce często wyrażamy przekonanie, że regulaminy są po to, aby je łamać. Wielu uważa, że "zakazy dotyczą innych i jeśli ja jeden zrobię wyjątek, to nic się nie stanie". Problem w tym, że takich "wyjątków" jest zazwyczaj więcej. Dlatego podczas mojej 30-minutowej wizyty na torze, byłem jedyną osobą jeżdżącą na rolkach, a na trasie trzy razy spotkałem pieszych, rowerzystę i dwie osoby spacerujące z psami.

Budowa nartorolkostrady od lat była planowana przez władze Powiatu Jeleniogórskiego, któremu jednak ciągle brakowało pieniędzy na realizację. Na szczęście władze Szklarskiej Poręby dzięki porozumieniu przejęły dokumentację od Starosty i otrzymały dotację od Ministerstwa Sportu. W efekcie powstał tor, który będzie służył wyczynowcom i amatorom, a Szklarska Poręba stała się jednym z niewielu miejsc w Polsce, z profesjonalnym torem zbudowanym specjalnie do jazdy na nartorolkach. Tym samym od wiosny 2012 Szklarska Poręba stała się doskonałym miejscem do letnich treningów narciarstwa biegowego.

Adres

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego
Szklarska Poręba, ul. Obrońców Pokoju 17
(tor znajduje się w lasku pomiędzy szkołą, a ul. Kardynała Stefana Żeromskiego)

zaktualizowano poniedziałek, 18 czerwca 2012 06:32
Oceń artykuł
(2 głosów)

Filmy powiązane z treścią

Zapis z przejazdu po całej pętli. Na filmie można zobaczyć wszystkie fragmenty trasy.
Więcej z tej kategorii: Tory nartorolkowe w Istebnej »
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.